Forumul pescarilor

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Somnul pitic
0
Salut, unul din rapitorii care s-au inmultit destul de necontrolat in ultima vreme este somnul pitic.Din ce stiu eu nu creste mai mare de 12 - 15 cm maxim 20 si este prezent in mai toate baltile din Romania.Nu rezista la frig, este bun la gust dar inconvenientul este ca mananca orice fel de momeala (am prins eu la bonduelle si nu unul singur) + icrele altor specii de peste.

Este considerat printre administratorii de balti o specie invaziva si o problema in adevaratul sens al cuvantului.Pe langa asta poseda niste aripioare laterale + una pe spate care daca intra in contact cu pielea prin intepatura provoaca rani serioase din cauza unui venin care il au.De evitat pe cat posibil dar daca aveti ocazia sa capturati cateva exemplare sarite de 10 - 15 cm atunci va puteti considera norocosi deoarece au o carne foarte buna  Rolleyes

Iata insa ce fac si unii administratori de balti ca sa scape de aceasta specie de peste: aduc cantitati de biban negru pe care le amesteca printre populatiile existente deja in bazinul piscicol si care au ca scop exterminarea naturala acestui somn pitic.

Un lucru clar de laudat.Eu personal am printre baltile preferate si una care contine foarte mult somn pitic si asta clar m-a cam dat inapoi din a o mai frecventa.Este o balta ok, populata cu cantitati mari de peste si diversificate dar care an de an are aceasta specie de somn pitic.NU este vina administratorilor deoarece se pot trezi pe cap cu specia asta fara sa vrea si sunt convins ca nu isi doresc dar ca pescar cand incepi sa prinzi la boaba de porumb (bonduelle) asa ceva incepi sa te orientezi si spre altce locuri.
O partida de pescuit incepe cu respectul fata de lacul pe care pescuiesti, administratorul care il conduce si nu in ultimul rand fata de pestii pe care speri sa`i prinzi  Rolleyes
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)